Již nedoručujeme s garancí dodání do VÁNOC!
Jak uchovávat koření a dochucovadla
Rádi vaříte? Potřebujete proto mít neustále k dispozici pestrou paletu koření a bylinek. Aby si co nejdéle udržely chuťové vlastnosti a kvalitu, je třeba dodržovat určitá pravidla. Koření a bylinky podstatně určují chuť jídla, zároveň se podílejí na tvorbě slin a trávicích šťáv. Některé z nich mohou mít i další vlastnosti jako podpora průchodnosti střev, zrychlování metabolismu.
Jestliže chcete, aby kvalita koření vydržela co nejdéle, je zapotřebí dodržovat při skladování určitá pravidla. Především se jedná o vlhko, světlo a teplo, které jsou pro koření nevhodné. Proto je pro uchovávání bylin ideální temné a suché místo a pokojová teplota. Určitě není vhodné skladovat bylinky u varné desky nebo jiného zdroje tepla. Vhodná není ani vlhkost, kterou doprovází vaření. Koření je díky těmto negativním vlastnostem pak znehodnoceno a plesniví nebo může přebírat pachy.
Nádoby na koření jsou nejvhodnější z tmavého skla, které omezuje průchod slunečního svitu a bylinky jsou tak chráněné. Některé koření je velmi agresivní, z tohoto důvodu je tedy vhodné právě sklo. Dobře se hodí také keramické kořenky. Dostatek pozornosti věnujte rovněž uzávěru, který musí dobře těsnit.
Pro kořenky najděte místo, kde budou po ruce, ale zároveň chráněny před nepříznivými vlivy. A jak dlouho koření vydrží? Celé koření (hřebíček, pepř ap.) můžete využívat zhruba 3 až 5 let, mleté koření s maximální kvalitou vydrží asi půl roku až rok. Z tohoto důvodu je ideální kupovat celé koření. Myslete na kouzelnou vůni, která se rozvine, když ho čerstvě namelete. Proto je vhodné mít k dispozici mlýnek na koření, případně hmoždíř. Právě v něm můžete dávat dohromady nejrůznější směsi, například bazalkové pesto.
Co se týká uchovávání olejů a dalších dochucovacích prostředků, pravidla jsou velmi podobná. Vybírejte tedy nejlépe mezi tmavým sklem a keramickými nádobkami.
Každá bylinka má vlastní pravidla pro používání. Ale dá se říci, že koření by se mělo do pokrmů přidávat až v druhé polovině vaření. Některé druhy koření a především čerstvé bylinky je třeba dávat až těsně před dokončením jídla. Také si dávejte pozor na míru použitých bylinek, abyste pokrm nepřekořenili. To by přece byla škoda.