EXPEDUJEME IHNED! doručení do 2 dnů
Podzimní příjem vitamínů
Podzim je doba spojená především se špatným počasím, kdy se zhoršuje imunita a je proto potřeba, speciálně v tomto období, doplnit přísun vitamínů.
Dlouho se tradovalo, že konzumace dostatečného množství vitamínu C předchází nachlazení. Z nejnovějších studií však vyplynulo, že tomu tak není, zato ke zkrácení doby nemoci přispívá. Proto byste určitě neměli ve stravě tento vitamín opomíjet. Jeho obvyklá denní dávka činí zhruba 100 mg, vyhláška uvádí 80 mg. Pokud potřebujete povzbudit při silné únavě, počínajícím nachlazení nebo viróze, jsou prospěšné dávky zhruba 500–1000 mg, jinak je ale zbytečné větší množství, protože všechny přebytky se vyloučí močí. Přitom byste se měli soustředit na to, že daleko vhodnější jsou vitamíny z přírodních surovin. V případě vitamínu C to jsou například šípky, kdy můžete nechat tyto plody přes noc v hrnku vody, a pak čaj pouze přihřát. Varem se totiž vitamín C ničí.
Dalšími důležitými potravinami jsou třeba brokolice, červená paprika nebo zelí. Známou zásobárnou vitamínu C je i například rakytník nebo kopřiva. Ovšem v boji s nemocí budete potřebovat další podporu, kterou vám mohou poskytnout potraviny obsahující vitamíny A, B6 a E. Neměl by ani chybět zinek, kyselina listová nebo železo. Zaměřte se tedy na potraviny jako mrkev, červená řepa, listovou zeleninu (například petrželová nať). Důležité jsou třeba i vnitřnosti, ryby, ořechy a podobně.
Abyste do sebe dostali co nejvíce vitamínů, zařaďte do jídelníčku ve zdravé míře syrovou stravu v podobě salátů nebo také různých šťáv a koktejlů. Při přípravě můžete využít třeba mixér, který rychle připraví namixované ovoce nebo zeleninu a svou konstrukcí umožňuje okamžité pití nápoje. Pro co největší omezení možnosti onemocnění dbejte na zdravou stravu a pravidelně sportujte. Nedovolte stresu, aby ovládal váš život. Pokud se na tato opatření soustředíte, bude pravděpodobnost nachlazení daleko menší.